sobota, 22 czerwca 2024
19.2 C
Swarzędz

155 osób walczy o mandat swarzędzkiego rajcy

155 osób wystartuje w kwietniowych wyborach do swarzędzkiej Rady Miejskiej. Reprezentują łącznie 6 komitetów wyborczych: KKW Koalicja Obywatelska i KW Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Samorządowa OK Samorząd, KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka, KKW Szymona Kurpisza My Mieszkańcy oraz KWW Przemysława Garsztki. Ten ostatni zarejestrował swoich kandydatów tylko w okręgu nr 2.

Zobacz także

- Reklama -

Sześć komitetów wystawiło kandydatów

4 marca upłynął termin rejestracji w Miejskiej Komisji Wyborczej w Swarzędzu kandydatów na radnych. W określonym Ustawą terminie z prawa tego skorzystało w sumie 6 komitetów wyborczych. Pięć z nich  zarejestrowało swoich kandydatów we wszystkich 4 okręgach wyborczych. Mamy więc kandydatów lokalnych komitetów: KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka, KWW Szymona Kurpisza My Mieszkańcy, ogólnopolskich: KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd oraz partyjne: KKWKoalicja Obywatelska i KW Prawo i Sprawiedliwość. Szósty z komitetów, lokalny KWW Przemysława Garsztki zarejestrował swoich kandydatów tylko w okręgu nr 2. W pozostałych okręgach – ze względu na brak wystarczającej liczby podpisów i błędy (m.in. wadliwie dane) – Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatów tego komitetu.

Ilu chętnych na jedno miejsce?

Miejsc w swarzędzkiej Radzie Miejskiej jest 23, kandydatów natomiast aż 155, co oznacza, że o każde miejsce będzie walczyć prawie 7 kandydatów. W okręgu nr 1 (południe Swarzędza) o 6 przypadających na ten rejon mandatów walczyć będzie w sumie 36 kandydatów (średnia: 6 osób na 1 miejsce). W okręgu nr 2 (obejmującym północną część Swarzędza) o 7 miejsc w Radzie konkuruje aż 53 kandydatów (7,5 osoby na 1 miejsce). To tutaj będzie najtrudniej zdobyć mandat miejskiego rajcy, bo konkurencja  jest największa. W okręgu wiejskim na południu gminy na 5 mandatów przypada 33 kandydatów (6,6 osoby na 1 miejsce), a w okręgu wiejskim (północne sołectwa gminy) na 5 mandatów przypada 33 kandydatów.

Radni startują głównie od Szkudlarka

Niemal wszyscy radni Rady Miejskiej mijającej kadencji chcą ponownie ubiegać się o mandat miejskiego rajcy.

Najwięcej obecnie zasiadających w Radzie Miejskiej rajców, bo aż 9 (Anna Graczyk, Tomasz Majchrzak, Piotr Baranowski, Barbara Czachura, Ryszard Dyzma,  Adrian Senyk, Wanda Konys, Elżbieta Cholewicka, Barbara Kucharska) wystartuje w wyborach w barwach komitetu obecnego burmistrza, Mariana Szkudlarka. Z 6 radnych, którzy w 2018 roku dostali się do Rady Miejskiej z ramienia Koalicji Obywatelskiej obecnie – z list KO – wystartuje tylko trzech rajców (Wojciech Kmieciak, Włodzimierz Buczyński i Joanna Wojtysiak-Tierling). Pozostali: Anna Baranowska-Graczyk i Agnieszka Zawada-Chmiel porzuciły barwy Koalicji Obywatelskiej i  obecnie startują z komitetu Szymona Kurpisza, natomiast Przemysław  Garsztka, który także dostał się w 2018 roku do rady z listy Koalicji Obywatelskiej nie może ponownie ubiegać się o mandat (jego Komitet – jak już wspomnieliśmy – ze względu na błędy proceduralne zarejestrował listę tylko w okręgu nr 2). Co z pozostałymi obecnymi radnymi? Szymon Kurpisz i Tomasz Lewandowski (dotychczasowi radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości) kandydują obecnie nie z partyjnej listy,  tylko z założonego Komitetu KWW Szymona Kurpisza My Mieszkańcy, z kolei radny Dawid Książkiewicz jest „jedynką” na liście Koalicji Samorządowej OK Samorząd. Rafał Słupiński nie zdecydował się na ponowny start w wyborach, a radna Anna Tomicka kandyduje z list Koalicji Samorządowej OK Samorząd do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- Reklama -
- Reklama -