poniedziałek, 29 kwietnia 2024
15.5 C

Swarzędzcy karatecy z medalami Mistrzostw Świata

W miniony weekend, w bydgoskiej hali Łuczniczka odbyły się VII Mistrzostwa Świata Karate WSF. Swarzędzcy karatecy z Klubu Karate DYNAMIC – Wojciech Niedziela, Tomasz Pawlaczyk i Oskar Prusinowski – spisali się na medal, zdobywając medale Mistrzostw Świata.

Do turnieju zgłosiło się 37 krajów, głównie z Europy, ale też całkiem odległych – Etiopia, Nigeria, Japonia czy Brazylia. Łącznie ponad 1800 zawodników. Swarzędzki Klub reprezentowali: Wojciech Niedziela, Tomasz Pawlaczyk i Oskar Prusinowski. Zawody rozpoczęto od KATA indywidualnego. Cała nasza trójka startowała w kategorii 10-11 lat, która była najliczniejszą ze wszystkich 247 konkurencji – liczyła aż 48 zawodników. Pierwszy wystartował Oskar Prusinowski, który mimo silnej motywacji i bardzo dobrze wykonanego KATA, niestety odpadł. Po Oskarze walczył Wojciech Niedziela, który w pięknym stylu pokonywał kolejnych zawodników. Jednak w 4 walce spotkał się z reprezentantem klubu BushiDo – Kevinem Sobota, który pozbawił go szans na dalszą rywalizację. Niestety, była to też walka o brązowy medal. Wojtek został sklasyfikowany na miejscu piątym. Jako ostatni na tatami stanął Tomasz Pawlaczyk. Pierwszą walkę wygrał 3:2, cztery następne – jednogłośnie- 5:0. W ten sposób znalazł się w finale. Niestety, Kevin Sobota, który chwilę wcześniej wyeliminował z gry Wojtka, teraz pokonał też Tomka, pozostawiając mu drugą lokatę na podium i srebrny medal. Następnie rozegrano konkurencje drużynowe, gdzie nasi młodzi swarzędzanie wywalczyli: V m. w kat. 10-11 lat oraz III m. w kat. 12-13 lat. Na koniec odbyły się konkurencje KUMITE. W kategorii WKF -30 kg, w której startował Tomasz Pawlaczyk okazało się, że jest on jedynym reprezentantem Polski. Kategorię zdominowali Ukraińcy;  oprócz nich byli też sportowcy z Kazachstanu, Uzbekistanu, Rosji, Turcji i Rumunii. Już w pierwszej walce Tomasz zmierzył się z reprezentantem Kazachstanu, który – jak się później okazało- wygrał całą konkurencję i uzyskał tytuł Mistrza Świata. Ostatecznie, Tomek uplasował się na piątym miejscu. W trzecim dniu zawodów do walki stanął sam trener swarzędzkiego KK Dynamic – Marek Pawlaczyk. Razem z Waldemarem Nogalskim i Markiem Cegłowskim zajęli I miejsce w kata drużynowym Masters. W ten sposób, do Swarzędza przyjechały wszystkie kolory medalowych krążków.

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia, swarzędzcy karatecy  wystartują w Pucharze Świata karate WKF Harasuto 2016, który odbędzie się w Łodzi. Trzymamy kciuki!