niedziela, 28 kwietnia 2024
21.6 C
Swarzędz

Sezon na grypę rozpoczęty

Zobacz także

- Reklama -

Jesień to pora roku, podczas której spadają nie tylko liście z drzew. To także czas znaczącego spadku odporności naszych organizmów. Jak z negatywnymi skutkami listopadowej aury radzą sobie mieszkańcy naszej gminy?

Wiatr, częste opady oraz znaczące wahana temperatur zdecydowanie nie służą zdrowiu. Jeżeli dodamy do tego jeszcze nagromadzenie drobnoustrojów w dużych skupiskach ludzkich takich jak szkoły, zakłady pracy czy komunikacja miejska to o chorobę nie trudno. W najlepszym przypadku może skończyć się na katarze czy chrypce – w najgorszym – na grypie i jej powikłaniach.  – Obecnie wśród pacjentów dominują objawy infekcji dróg oddechowych takie jak: podwyższona ciepłota ciała, kaszel, katar, ból gardła a także objawy ze strony przewodu pokarmowego czyli nudności, wymioty, biegunka. Nie wydaje mi się jednak aby wspomniani pacjenci cierpieli na grypę. Są to raczej infekcje grypopodobne – mówi Tomasz Matecki, kierownik Przychodni Lekarskiej Multi-Medic w Swarzędzu.

Podobnie sytuacja wygląda w dwóch innych swarzędzkich placówkach: Zespole Przychodni Lekarza Rodzinnego Diagter oraz Prywatnej Lecznicy Certus. W każdej z nich z dnia na dzień pojawia się coraz więcej pacjentów. – Obserwujemy wzrost zachorowań na schorzenia infekcyjne, zwłaszcza wśród dzieci. Uważam jednak, że jest on stosunkowo umiarkowany i porównywalny do lat poprzednich. Maksimum zachorowań w naszej strefie klimatycznej przypada dopiero na miesiące zimowe, więc pogorszenia sytuacji epidemiologicznej można spodziewać się za kilka tygodni – opowiada Klaudiusz Ziomek, kierownik swarzędzkiego Certusa. Jak więc przygotować się do nadchodzącej fali zachorowań? Oczywiście można zapobiegać chorobom domowymi sposobami lub też stosować specyfiki dostępne w aptekach bez recepty, jednak lekarze zdecydowanie polecają szczepienia ochronne. Ich koszt jest niewielki, natomiast po ich przyjęciu ryzyko zachorowania może zmaleć nawet o 80%.

– U nas w Prywatnej Lecznicy Certus za szczepionkę trzeba zapłacić jedynie 37 zł. Pacjenci do szczepień przyjmowani są poza kolejnością, nie ma więc konieczności wcześniejszego umawiania się  – dodaje Klaudiusz Ziomek.  Telefoniczne lub osobiście natomiast należy się umówić na szczepienie w placówce Multi-Medic. Tam jego koszt wynosi 35 zł. Szczepienia prowadzone są także w przychodni Diagter, jednak do niej pacjent musi zgłosić z już zakupioną szczepionką, gdyż placówka ta nie posiada na stanie szczepień odpłatnych.

– Od końca września 2016 roku prowadziliśmy akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla osób 50+. Finansowana była przez Powiat Poznański i dzięki niej udało nam się zaszczepić 314 seniorów. Cieszyła się sporą popularnością, więc szczepionki rozeszły się bardzo szybko – opowiada Mariola Liberska z Zespołu Przychodni Lekarza Rodzinnego Diagter. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy akcja będzie kontynuowana. Zależy to oczywiście od decyzji władz Powiatu Poznańskiego. Jeśli jednak miałaby ona mieć ciąg dalszy, to kolejne darmowe szczepienia na pewno nie pojawią się w przychodni wcześniej niż we wrześniu 2017 roku.

Co ciekawe, tak jak bezpłatne szczepienia spotykają się z ogromnym zainteresowaniem pacjentów, tak chętnych na odpłatne szczepionki przeciw grypie z roku na rok ubywa.

- Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi co jest tego powodem, ale moim zdaniem duża ilość pacjentów została zniechęcona zbyt wyolbrzymionym w mediach problemem świńskiej i ptasiej grypy w latach ubiegłych. Ponadto, duża część z nich dopatruje się w nadmiernym zachęcaniu do szczepień p. grypie jedynie zaplanowanych wcześniej akcji marketingowych koncernów farmaceutycznych. Nad czym ja jako lekarz niestety ubolewam – podsumowuje kierownik swarzędzkiej przychodni Certus. 

                                                                                                                Natalia Krawczyk

Objawy grypy:

gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czoła i oczu), uczucie rozbicia i silnego osłabienia, złe ogólne samopoczucie, ból gardła, suchy kaszel, czasem także uczucie zatkania nosa i wyciek wydzieliny z nosa (zwykle o niedużym nasileniu). Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza u dzieci) – nudności, wymioty i/lub łagodna biegunka

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -
- Reklama -