piątek, 26 kwietnia 2024
13 C

Liderki ósmym zespołem w Polsce

Liderki 2002/2003 zostały ósmym zespołem w Polsce

Koszykarki Lidera Swarzędz w dniach 23-26 maja w Gorzowie rozgrywały Finały Mistrzostw Polski U16K. Dla Liderek awans do Finałów był ogromnym osiągnięciem, którego nie oczekiwali przed sezonem chyba nawet najwięksi optymiści. Swarzędzanki pierwszy raz w historii awansowały do rozgrywek strefowych, a potem nie mogły się już zatrzymać.

Podopieczne trenerów Anny Talarczyk i Andrzeja Śniadka pewnie wygrały 4 mecze strefowe, przeszły ćwierćfinał w Krakowie i półfinał w Gorzowie. Niestety, tuż przed finałami poważnej kontuzji doznała kluczowa zawodniczka Lidera i kadrowiczka Oliwia Flaszak. Dodatkowo należy nadmienić, że Lider był najmłodszym zespołem na tych finałach. W składzie były tylko 3 zawodniczki z docelowego rocznika 2002, większość z rocznika 2003, a dwie z rocznika 2004!

W pierwszym meczu rywalkami były zawodniczki MKS MOS Ślęza Wrocław, które tym rocznikiem 2 lata wcześniej były Mistrzyniami Polski. Osłabione Liderki przez 33 minuty walczyły jak równy z równym, niestety w końcówce Ślęza przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść i wygrała 76:62. Dzień później Swarzędzanki uległy lokalnemu rywalowi Tęczy Leszno również 76:62. Do przerwy Liderki grały na remis, a o porażce zadecydowała wysoko przegrana trzecia kwarta. W trzecim meczu turnieju Liderki pokonały po zaciętym spotkaniu MPKK Sokołów Podlaski 56:50. Niestety bilans 1-2 pozwolił zagrać tylko o miejsce siódme. Rywalkami były zawodniczki SKS 12 Warszawa. Niestety Warszawianki były zdecydowanie lepsze i wysoko zwyciężyły.

Ostatecznie Lider Swarzędz zajął ósme miejsce w Finale Mistrzostw Polski. Zawodniczki i trenerzy byli mocno niepocieszeni, szczególnie koniecznością gry w niepełnym składzie, ale ten turniej finałowy nie może przesłonić ogromnego sukcesu jakim jest ósme miejsce w Polsce. Zawodniczki wykonały ogromną pracę, obecność Lidera w Finałach była największą niespodzianką sezonu U16K. Na pewno wpływ na postawę zespołu miało ogranie młodych zawodniczek na poziomie II Ligi Kobiet. Liderki były najmłodszą drużyną, ale zdobyte doświadczenie zaprocentowało w rozgrywkach kadetek.

Wielkie gratulacje należą się kadrze trenerskiej, przede wszystkim trener Annie Talarczyk, która z wychowanek stworzyła fantastyczną drużynę oraz Andrzejowi Śniadkowi i Magdalenie Dedio.

Mimo łez na koniec turnieju, wszystkie zawodniczki powinny być dumne ze swojej postawy i zachować tą piękną sportową przygodę na zawsze w „liderowych” sercach.

UKS Lider Swarzędz grał na turnieju w składzie: Wiktoria Flaszak (2002), Martyna Urbaniak (2002), Wiktoria Plackowska (2003), Marta Kasołka (2003), Malina Piasecka (2004), Dominika Rubach (2003), Aleksandra Żukowska (2003), Agata Krzywińska (2003), Wiktoria Turek (2004), Klaudia Szukalska (2003) oraz Zofia Fornalik (2003).