środa, 24 lipca 2024
21.5 C
Swarzędz

Dworzec w Kobylnicy zostanie wyremontowany

Niebawem ruszy gruntowna modernizacja zabytkowego - nieczynnego obecnie - dworca kolejowego w Kobylnicy – informuje PKP SA. Koszt remontu - który wykona firma Agrobex - wyniesie ponad 4,7 mln zł. Odrestaurowany dworzec ma zostać oddany do użytku do końca 2021 roku.

Zobacz także

- Reklama -

Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku zabytkowy dworzec w Kobylnicy zostanie niebawem zmodernizowany. Gruntowy remont ma w planach PKP SA. –  Już niebawem  rozpocznie się kompleksowa przebudowa dworców na stacjach  Kobylnica i Pobiedziska. Zabytkowe dworce odzyskają dawną świetność, a dzięki licznym udogodnieniom staną się dostępne dla wszystkich podróżnych. – informują Polskie Koleje Państwowe, które zakończyły  już postępowanie przetargowe i wybrały firmę, która wykona modernizację dworca w Kobylnicy.  To poznańska spółka Agrobex. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 4,7 mln zł.

Z uwagi na swój zabytkowy charakter, kobylnicki dworzec pozostanie w niezmienionych formach architektonicznych.  – W ramach prowadzonych prac budowlanych wymienione zostaną elementy stolarki okiennej i drzwiowej, stropy, konstrukcje i poszycia dachów oraz wszystkie instalacje techniczne. Wykonane zostaną także renowacja elewacji budynku oraz ich iluminacja. Podczas przebudowy zmianie ulegnie układ pomieszczeń wewnątrz obiektu, co pozwoli stworzyć na dworcu strefy obsługi podróżnych. Na kobylnickim dworcu najważniejszym pomieszczeniem będzie ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz ogólnodostępna toaleta, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostałe przestrzenie zostaną przeznaczone na lokale dla podmiotów zewnętrznych, np. samorządów lokalnych czy najemców komercyjnych – informuje spółka PKP.

Nie bez znaczenia jest położenie dworca w Kobylnicy w sąsiedztwie gminnego centrum przesiadkowego, co spowoduje jeszcze lepsze połączenie z sąsiednimi sołectwami i miejscowościami.

Budynek dworca w Kobylnicy jest obecnie obiektem nieczynnym, a obsługa pasażerów będzie w nim prowadzona po zakończeniu inwestycji. Zmodernizowany dworzec w Kobylnicy ma zostać oddany do użytku do końca 2021 roku.

Dodajmy, że obecnie gmina remontuje ul. Dworcową w Kobylnicy, tuż obok dworca. Kilka dni temu były prowadzone tam prace związane z ułożeniem nawierzchni z mas mineralno-asfaltowych na odcinku od ul. Słonecznikowej do ul. Łąkowej.

Modernizacje dworców Kobylnica i Pobiedziska to kolejne inwestycje PKP S.A. współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Reklama -
- Reklama -