W Swarzędzu brakuje szczepionek na grypę

Kupno szczepionki przeciwko grypie w naszej gminie graniczy – obecnie - niemal z cudem. Zapotrzebowanie jest w tym roku tak duże, że szczepionki sprzedają się na przysłowiowym „pniu”. – Do tej pory mieliśmy już dwie dostawy, które rozeszły się w ciągu zaledwie jednego dnia. Na kolejne czekamy – informują farmaceuci z całodobowej apteki „Przyjazna” przy Cieszkowskiego.

- Reklama -

Epidemia koronawirusa spowodowała w tym sezonie wzmożony – a nawet niespotykany w naszym kraju – popyt na szczepionkę przeciwko grypie. Do zaszczepienia się przeciwko grypie zachęca Ministerstwo Zdrowia, które poinformowało, że na polski rynek ma trafić łącznie –  do grudnia –  ok 2 mln szczepionek, czyli o około pół miliona więcej niż w poprzednim roku.  Niestety, szczepionek  obecnie brakuje w całym kraju, a ich kupno graniczy niemal z cudem. Podobnie wygląda sytuacja w naszym gminie.

Szczepionka towarem deficytowym

Mieszkańców, którzy chcą się w tym roku zaszczepić jest tak wielu, że w swarzędzkich aptekach  szczepionka przeciwko grypie jest towarem deficytowym. – Zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie kupnem szczepionki wśród mieszkańców w tym roku. Dotychczas mieliśmy dwie dostawy, obie rozeszły się w ciągu jednego dnia – wyjaśnia farmaceuta z całodobowej apteki „Przyjazna”, zlokalizowanej przy ul. Cieszkowskiego, podkreślając, że apteka – zaledwie – przez kilkanaście dni sprzedała już dwa razy tyle szczepionek, ile w zeszłym roku w całym sezonie grypowym (od września do marca). Zainteresowanie jest bardzo duże, a pacjenci dzwonią w sprawie szczepionek niemal cały czas. – Mamy otrzymać kolejne dostawy szczepionek, ale nie wiemy kiedy i w jakiej ilości. Jeśli szczepionka już się pojawi w naszej aptece, pacjent może ją zarezerwować, by mieć czas na uzyskanie kodu od lekarza (szczepionki na grypę są na receptę) – dodaje farmaceuta z Apteki Przyjaznej. Podobnie sytuacja wygląda w innych swarzędzkich aptekach. – Obecnie nie mamy już szczepionek, zostały sprzedane, kolejna dostawa być może będzie po 15 października – usłyszeliśmy w aptece  Dom Leków na os. Kościuszkowców. Niemal identyczną informację uzyskaliśmy w najstarszej swarzędzkiej aptece „św. Józefa” na swarzędzkim Rynku. Szczepionek przeciwko grypie już nie ma. – Otrzymaliśmy bardzo mało szczepionek, powinny być jednak kolejne dostawy, ale w październiku –  usłyszeliśmy.

W Diagterze pod koniec września

Szczepionek brakuje nie tylko w aptekach, ale także w Przychodniach. W swarzędzkim Diagterze przy ul. Piaski poinformowano nas jednak, że szczepionki powinny się pojawić pod koniec września, wtedy pacjenci będą mogli się zaszczepić, nie wiadomo jednak dokładnie jaką liczbą szczepionek będzie dysponowała przychodnia.

Powiat bezpłatnie dla seniorów

Od kilku lat Powiat Poznański organizował akcje bezpłatnych szczepień dla seniorów z terenu Powiatu Poznańskiego, także z gminy Swarzędz. Co z akcją bezpłatnych szczepień dla seniorów  w tym roku? –  Powiat Poznański nie rezygnuje  z akcji bezpłatnych szczepień. W tym roku taka akcja także zostanie przeprowadzona, jednak szczegóły będą znane po 25 września, bo wtedy odbędzie się otwarcie ofert. – zapewnia Katarzyna Wozińska – Gracz, dyrektor Biura Starosty Poznańskiego i jednocześnie rzecznik prasowy.

Koszt szczepionki:
Vaxigrip Tetra  100% – 45,76 zł.,
50% refundacja – 22,88 zł.
Powyżej 75 roku życia – szczepionka jest bezpłatna.

50 – procentowa refundacja przysługuje osobom w wieku 65-74 lata, w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiet w ciąży, dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat

- Reklama -