czwartek, 13 czerwca 2024
11.8 C
Swarzędz

Ilu swarzędzan zmarło na Covid-19?

Prawie 44 tysięcy poznaniaków i mieszkańców powiatu poznańskiego (w tym gminy Swarzędz) przeszło w 2020 roku zakażenie SARS- COV-2. Z powodu covid-19 zmarło niemal 500 poznaniaków i 256 mieszkańców Powiatu. Można więc szacować, że liczba zgonów w naszej gminie – największej w powiecie – przekroczyła 30-40. Oficjalne dane z gmin zostały ocenzurowane przez Ministerstwo Zdrowia i GIS.

Zobacz także

- Reklama -

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu przekazała informacje odnośnie zakażeń koronawirusem w aglomeracji poznańskiej. W całym 2020 roku odnotowano w Poznaniu- 25,1 tys. zakażeń, natomiast w 17 gminach powiatu poznańskiego – 18,7 tys. zakażeń – wylicza Cyryla Staszewska, rzecznik PSSE w Poznaniu. Powiatowy sanepid przekazał także dane dotyczące liczby zgonów. W Poznaniu na Covid-19 zmarło w 2020 roku 496 mieszkańców, natomiast w powiecie poznańskim 256 osób. Niestety, nie wiadomo  ile z tych 256 zgonów, to mieszkańcy naszej gminy. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna nie przekazuje od listopada danych z poszczególnych gmin, m.in. Swarzędza. Te zostały odgórną decyzją utajnione przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Dane, które są upubliczniane dotyczą tyko powiatów. Ostatnie oficjalne dane pochodziły z połowy listopada i w ich świetle w Poznaniu zmarło 108 osób, a w powiecie poznańskim 42 osoby, w tym 4 ze Swarzędza.

Sądzić należy, że w Swarzędzu, największej gminie powiatu poznańskiego w minionym roku zakaziło się koronawirusem co najmniej 4 -5 tys. osób i zmarło co najmniej 30-40 osób.

Przypomnijmy, że w 2020 roku zmarło w naszej gminie łącznie 424 mieszkańców, tj. o 60 osób więcej niż w  roku 2019.

- Reklama -
- Reklama -