niedziela, 19 maja 2024
22.6 C
Swarzędz

W Swarzędzu więcej wypadków a mniej kradzieży aut

Na swarzędzkich drogach coraz częściej dochodzi do wypadków, jednocześnie w gminie kradzionych jest mniej aut – tak w ogólnym skrócie można podsumować policyjne statystyki za 2023 r. na terenie naszej gminy.

Zobacz także

- Reklama -

Wykrywalność w górę

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy statystyki policyjne za ubiegły rok. Jak poinformował nadkomisarz Eugeniusz Sierański, komendant swarzędzkiego Komisariatu Policji, w minionych 12 miesiącach stróże prawa odnotowali wyższą wykrywalność w prowadzonych sprawach niż rok wcześniej. Ogólny wskaźnik wykrywalności, czyli spraw, które policjantom udało się rozwiązać wyniósł w ubiegłym roku 48,9%, a to oznacza, że nasi śledczy pozytywnie zamykali prawie co drugi temat, który trafił na komisariat przy Grudzińskiego (dla porównania rok wcześniej wskaźnik wykrywalności był niższy i wyniósł 47,8%). Wyższą skuteczność policjanci odnotowali także w zakresie przestępstw kryminalnych, gdzie wskaźnik wykrywalności wyniósł w 2023 r. 40,7% (rok wcześniej 39,6%). Lepiej niż rok wcześniej wygląda także wskaźnik wykrywalności w tzw. 7 najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach, czyli dotyczących kradzieży, kradzieży z włamaniem, bójki, pobić, rozbojów, uszkodzeń mienia, czy kradzieży pojazdów. Tutaj wyniósł on 32,6% i jest to wynik lepszy o 0,7% w stosunku do 2022 r. – Jesteśmy największym komisariatem w powiecie poznańskim, dlatego trudno nasze wyniki porównywać do mniejszych jednostek, gdzie odnotowywanych jest zdecydowanie mniej przestępstw, a tym samym wyższa jest ich wykrywalność. Jeżeli jednak chodzi o nasze statystyki w porównaniu do większych jednostek, to jesteśmy w „czubie” klasyfikacji – oceniał szef stróżów prawa, dodając że najwyższy wskaźnik przestępczości w naszej gminie – niezmiennie – dotyczy największych skupisk ludzi: Swarzędza i Zalasewa.

Mniej skradzionych pojazdów

Jednocześnie w naszej gminie spada liczba skradzionych pojazdów: z 17 w 2022 r. do 14 w roku 2023. To tendencja spadkowa, bo przez wiele lat w gminie kradzionych było średnio ok. 30 pojazdów rocznie (rekordowy był 2015 r. kiedy to odnotowano kradzież aż 61 pojazdów). Niestety, wykrywalność tego typu przestępstw wciąż pozostawia wiele do życzenia, bo w ubiegłym roku kształtowała się na niskim poziomie 7,1%, co oznacza, że policjantom udało się ustalić sprawców raptem kilku kradzieży pojazdów.

Więcej wypadków, mniej kolizji

Jak wyglądają statystyki związane z bezpieczeństwem na swarzędzkich drogach? W ubiegłym roku na terenie gminy doszło do 39 wypadków (o 8 więcej niż rok wcześniej) oraz 537 kolizji drogowych (64 mniej niż w 2022 r.). W zdarzeniach tych rannych zostało 46 osób (w 2022 r. 34 osoby), a 1 osoba zginęła (rok wcześniej 3). Z informacji przekazywanych przez funkcjonariuszy wynika ponadto, że nieznacznie, ale jednak wzrosła liczba osób wsiadających za kółko pod wpływem alkoholu. W 2023 r. spożycie napojów wyskokowych udowodniono 59 kierującym (dla porównania w 2022 r. policjanci zatrzymali 58 kierowców znajdujących się w stanie wskazującym). Łącznie na tzw. gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 185 osób. To o 13 delikwentów mniej niż rok wcześniej. Odnotujmy jednocześnie, że od kilku lat swarzędzcy policjanci obsługują dodatkowo gminę Kleszczewo i interwencje podejmowane w tym miejscu także znajdują się w prezentowanych statystykach. To łącznie z naszą gminą ponad 60 tys. mieszkańców na obszarze prawie 180 km2.

- Reklama -
- Reklama -